10 lat open space w praktyce
kreatywne & odpowiedzialne & partycypacyjne & systemowe
Hans-Georg Wicke
Artykuł, który po raz pierwszy ukazał się jako 5 rozdział książki Michaela M Pannwitz’a pt. „Meine open space Praxis” został przetłumaczony na język polski i angielski, i jest do nabycia jako e-Book.
Harisson Owen w przedmowie do tego elektronicznego wydania artykułu napisał m.in.: Dzięki Hansowi-Georgowi Wicke i dzięki wszystkim wspaniałym ludziom z Agencji „MŁODZIEŻ dla Europy”, mamy piękny obraz funkcjonowania open space w organizacji. To, co zaczęło się jako pojedyncza i jednorazowa konferencja, stało się swoistą filozofią życia, a z pewnością sposobem na kształtowanie codziennej pracy w Agencji „MŁODZIEŻ dla Europy”. Ta historia jest szczególna. Polecam ją każdemu, kto chce, by jego organizacja lepiej funkcjonowała, a jego praca w tej organizacji była bardziej efektywna. W tej historii czytamy o młodych ludziach, pracujących na rzecz swoich rówieśników. Głęboko jednak wierzę, że można ją odnieść również do każdej innej organizacji. Dlatego jest dla mnie przyjemnością i zaszczytem zachęcić każdego do przeczytania tej historii, by z niej się uczyć i by ją polubić.
Artykuł ten można nabyć w księgarni internetowej wydawcy: http://www.westkreuz-verlag.de/ lub na stronie: http://www.amazon.com/
Zapraszamy do lektury!
Otwórz przestrzeń dla „open space technology” w roku 2013! Ten rok jest bowiem rokiem szczególnym. Już od 10-ciu lat, również w Polsce i po polsku, używamy „open space”.
To dokładnie 10 lat temu, w maju 2003 roku, Piotr Banach, Agnieszka Pawlik, Marta Mędlińska oraz Katarzyna i Paweł Pławiakowie uczestniczyli w treningu dla facyliatorów w Weimarze (Niemcy). Od tego czasu przeprowadzili oni w Polsce wiele konferencji, używając tej metody. Do ich grona dołączali kolejni facylitatorzy i asystenci, zafascynowani „open space”. Do ich grona możesz dołączyć i Ty – bo „open space technology”, to nie tylko metoda konferencyjna dla dużych grup, to również swoista filozofia życia – filozofia wolności i odpowiedzialności; to wspieranie i promowanie samoorganizacji.
Z nadzieją patrzymy na rok 2013. Wierzymy, że powiększy się grono pasjonatów „open space technology” w Polsce. Ufamy, że uda nam się w końcu zorganizować pierwszy trening dla facylitatorów „open space” po polsku.
Na stronie internetowej www.openspaceworldscape.org można znaleźć mapę z naniesionymi na nią czerwonymi punktami. Punkty te oznaczają konferencje „open space”, które odbywają się na całym świecie. Na mapie Polski znajdziemy również wiele takich punktów. Może być ich jednak więcej, bo i Ty jesteś w stanie poprowadzić „open space”. Jeśli chcesz się tego nauczyć, napisz.
Niech rok 2013 otwiera również dla Ciebie przestrzeń, w której będziesz w stanie realizować swoje marzenia, w której spotkasz wielu życzliwych ludzi, która da Ci szczęście… Do zobaczenia w „open space”!
Nikt chyba nie jest w stanie policzyć, ile razy na świecie odbyło się już open space. Niektóre open space’y zaznaczone są na mapie świata: www.openspaceworldscape.org. Niestety, na mapie Polski są tam, jak dotychczas, tylko 4 punkty. Mamy nadzieję, że niebawem pojawi się ich tam dużo więcej. Mimo tego, że w naszym doświadczeniu mamy już ponad 60 open space’ów, to metoda ta w Polsce jest ciągle mało znana i rzadko używana. Szkoda. Ale można to zmienić!
Więcej…
Open space „z najwyższej półki” – odbędzie się w Berlinie, w dniach 10-12 lutego 2012 roku, a poprowadzi je Michael M Pannwitz. Temat open space: Kinder aus suchtbelasteten Familien – Räume des Vertrauens schaffen. Językiem tej imprezy jest niemiecki, a organizatorzy są bardzo zainteresowani uczestnictwem osób z Polski. Warto zwrócić uwagę na możliwość wynegocjowania zniżki na opłatę za uczestnictwo. Zaproszenie i formularz można pobrać tutaj.
Światowe open space o open space – WOSonOS – odbędzie się w dniach 11-14 października 2012 roku w Londynie. To wyjątkowa okazja dla nas – Europejczyków, by uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu, bez konieczności wyruszania w daleką podróż.
WOSonOS odbywa się co roku. W roku 2011 odbyło się w Chile. Warto już teraz zarejestrować swoje uczestnictwo w WOSonOS, oraz zarezerwować noclegi i bilety na przejazd. Językiem tego światowego open space o open space jest angielski. Więcej informacji nt. WOSonOS i zgłoszeń można znaleźć tutaj.
|
Grupa Open Space Polska zaprasza na niezwykłe spotkanie z Tovą Averbuch (http://tovaaverbuch.com).
Urodziła się w Warszawie. Jako dziecko musiała opuścić Polskę. Po 56 latach odwiedza kraj swojego urodzenia. Zajmuje się rozwojem organizacji, wykłada w szkole biznesu na Uniwersytecie w Tel Avivie. Jako pierwsza w Izraelu – już w roku 1999 – zaczęła używać open space. Do tej pory – z zapałem pioniera – promuje tę metodę w Izraelu i wielu innych krajach świata. Podczas pobytu w Warszawie koniecznie chce poznać sympatyków open space technology z Polski. (Razem z Tovą w naszym spotkaniu weźmie udział również jej siostra Hava Baruch – psycholog kliniczny, wykładowca psychoanalizy i psychoterapii na Uniwersytecie w Tel Avivie.)
Spotkanie z Tovą Averbuch oraz pionierem open space w Polsce – Piotrem Banachem odbędzie się w sobotę, 18 maja 2013 roku o godz. 17.00 w restauracji CUL DE SAC & PIEKIEŁKO, ul. Brzozowa 37 w Warszawie (wejście od ul. Krzywe Koło – na tyłach Rynku Starego Miasta). Wezmą w nim udział również osoby, które open space prowadziły, w open space asystowały, o open space słyszały lub w nim uczestniczyły.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się do tego grona przyłączyć. Można przygotować tematy i pytania związane z open space i rozwojem organizacji. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
Prosimy o zasygnalizowanie swojego uczestnictwa w spotkaniu e-mailem (pioban(0)openspace.pl) lub smsem (517 18 01 01), by można było zarezerwować w restauracji odpowiednią ilość miejsc! Do zobaczenia!
W dniu 23 listpada 2012 r., w Hotelu Qubus w Katowicach, odbyła się konferencja Open Space o Open Space. Organizatorem konferencji było Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.
W konferencji wzięło udział 78 osób pracujących w różnych instytucjach. Tematem przewodnim, przygotowanym przez sześciu uczesników na spotkaniu przygotowawczym, było pytanie intrygujące każdego z nas: Jak zostac bogatym? Podczas całodniowej konferencji uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i spostrzerzeniami, dotyczącymi pracy w organizacjach i instytucjach jak również prowadzenia własnego biznesu. Dzięki zdobytej wiedzy uczestnicy poznali możliwości jakie daje prowadzenie spotkań w technice Open Space.
Konferencja realizowana była w ramach: Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego do roku 2015.
Marta Michalska
Międzynarodowa Konferencja Open Space Technology 10-12 maja 2013 r, Wrocław → Czy zastanawiali się Państwo w jakich wspólnotach (rodzina, praca, sąsiedztwo, kraj, Europa...) czuliby się Państwo najlepiej? → Czy zastanawiali się Państwo czy coś mogą Państwo zrobić w kierunku zmiany, rozwoju, transformacji wspólnot, w których Państwo żyją? Zapraszamy na międzynarodową konferencję, na której będą Państwo mogli podyskutować, pouczyć się i zebrać wiele inspiracji nt. różnych wspólnot, wartości, funkcjonowania i nowych rozwiązań w Polsce, Danii, Niemczech, Turcji i w Holandii. Szczególnie obecne będą wartości Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication- NVC), gdyż na konferencji będzie wielu praktyków i trenerów NVC. Konferencja przeprowadzona zostanie metodą Open Space Technology, umożliwiającą najefektywniejsze spędzenie czasu, żywą wymianę, refleksję oraz zaplanowanie konkretnych zmian po konferencji.
Ulotka na temat konferencji do pobrania tutaj.
Szczegóły i zgłoszenia
Zapraszamy na "Open Space o Open Space" - szkolenie, podczas którego poznają Państwo Open Space Technology - metodę prowadzenia spotkań i konferencji dla dużych grup oraz możliwości jej wykorzystywania w swojej firmie, gminie, urzędzie czy organizacji.
Termin: 28 maja 2011 r. został przełożony na czas późniejszy (nowy termin zostanie tutaj podany w stosownym czasie).
Miejsce: Gdańsk, ul. Kopernika 6, sala konferencyjna Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.
pobierz ulotkę
szczegóły i zgłoszenia
|